DNS ayarları nasıl değiştirilir? Windows için

By on March 5, 2011

Malum derdimiz büyük, erişime engellenen siteler. Şimdilik çözüm DNS ayarlarını değiştirmek gibi gözüküyor. Bilgisayar konusunda fazla bir tecrübesi olmayanlar için bu DNS’i nasıl değiştireceklerini anlatmak istiyorum.

Windows XP ve Vista’da adımlar neredeyse aynı ancak Windows 7′de DNS ayarlarını yapacağınız pencereye ulaşmak için bazı adımlarda değişiklik var. Yine de genelde yapacaklarınız

Denetim Masası/Ağ Ayarları/Yerel Ağ Ayarları/Internet Protokolleri(TCP/IP) adımlarını takip etmek.

DNS Server Adresleri bölümünde OTOMATİK işaretli olmaması lazım. Bir altındaki seçeneği işaretleyin.

Tercih edilen ve alternatif DNS server adreslerini sırasıyla 156. 154.70.22 ve 156.154.71.22 olarak değiştirin.

Tüm pencereleri Tamam veya Uygula butonlarına basarak kapatın.

-

Windows XP işletim sistemleri için;

Öncelikle Denetim Masası/Control Panel‘e gidin. Açılan pencerede  Ağ Bağlantıları / Network Connections tıklayın. Bu sefer de Yerel Ağ Bağlantısı/Local Area Connection‘a tıklayacaksınız.

Yerel Ağ Bağlantısı/Local Area Connection penceresinde Internet Protocol seçeneğini seçin sonra da hemen altındaki Özellikler/Properties butonuna tıklayın.

Gelen pencerede Özellikler/Properties butonuna tıklayın. Artık ayarları değiştireceğiniz penceredesiniz. Gerisi yukarıda anlattığım gibi.

-

Windows Vista;

Denetim Masası/Control Panel‘e gidin. Açılan pencerede  Ağ Bağlantıları ve Internet/ Network ve Internet tıklayın. Yine Yerel Ağ Bağlantısı/Local Area Connection‘a tıklayacaksınız.

Gerisi yukarıda anlattığım gibi.

-

Windows 7;

Control Panel / Network & Internet / Change adapter settings/ Wireless Network Connections

Gerisi yukarıda anlattığım gibi.

…………………….

…………………….

—-

-


……………………

Artık blogspot’lara giriyor olmalısınız :)

-

About Irem Erdilek

Sosyal Medya Cadısı, Teknolojik kişilik, Slingomom, Blogger, Anne, Yazar

3 Comments

 1. yesilanne

  05/03/2011 at 22:48

  Teknolojik anne, çok teşekkürler.

  Evet windows 7 kullandığım için bir türlü DNS ayarlarını değiştirememiştim. Şimdi gösterdiğin şekilde değiştirdim ve bloguma girebiliyorum. Çok çok teşekkürler harikasın :)

  Fakat merak ettiğim, bu ayar kodları sıksık değişmeli midir?

  Sevgiler

 2. Göktuğ

  18/10/2011 at 23:13

  Merhaba,

  Bilgisayarı fazla bilen birisi değilim. Windows 7 kullanıyorum. İngiltere’deyim ve Türkiye’deki bazı resmi ve özel kurumlara e-posta gönderemiyorum. Daha doğrusu gönderiyorum ama geri geliyor ve hata mesajı da “alıcı reddedildi” olarak veriliyor. Hatta İngiltere içindeki e-posta adreslerinden de aynı hata mesajıyla geri gönderildi en son durum olarak. DNS ayarlarını değiştirmenin yardımcı olabileceğini duydum. Nasıl yapıldığını bilmediğim için internetten araştırdım ve sizin sitenize de denk geldim. Benim sorularım şunlar olacak:
  a- Bu örneklerde verilen DNS numaraları heryer(yurtiçi/yurtdışı) için geçerli midir ?
  b- Değilse, Türkiye’den yurtdışına, yurtdışından Türkiye’ye olan haberleşmelerde gerekli olan DNS numaralarını nasıl ve nerden öğrenebiliriz ? Bunların her ülke/yer için (ülkeler için olan telefon kod numaraları gibi) belli bir kod numaraları ve listeleri var mıdır ? Nerden, nasıl temin edebiliriz var ise ?

  Acilen yardımcı olursanız sevinirim.

  Şimdiden teşekkürler…

  Göktuğ

 3. dogruhediye

  26/12/2011 at 17:15

  Paylasım için teşekkürler :))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>