Facebook Gizliliği İle İlgili Bilinmesi Gereken 9 Düzenleme

By on February 14, 2011

Facebook’un kullanıcılarına sunduğu gizlilik ayarları öyle detaylı ki hesabınızla ilgili en küçük paylaşımı bile düzenleyebiliyorsunuz. Ne yazık ki birçok kullanıcı için bu denli detaylı ayarlamalar çok karışık geliyor. Daha da kötüsü, bu ayarlar çok sık değişikliğe uğramakta ve Facebook sizi, hesabınıza hemen hemen her girişinizde farklı bir düzenlemeyle selamlıyor.

Bu yüzden bir dahaki düzenlemeye kadar elinizdeki 170′e yakın seçenekle ne yapmayı planlıyorsunuz ? Önceliğinizi en önemli olanlardan yana olmalı. Gizlilik ayarlarına incelediğimizde sizin için seçtiğimiz en önemli 9 bölümü, görüntüleriyle birlikte, anlatmaya karar verdik.

1. Facebook’ta Paylaşım

Hesap > Gizlilik Ayarları > Facebook’ta Paylaşım

Bu bölümde hangi içeriklerinizi ya da bilgilerinizi ve kiminle paylaşacağınızı kontrol edebilirsiniz. Görünüş itibariyle biraz karmaşık gözükebilir ancak yapılması gereken düzenlemelerin ilk sırasında geliyor.

Düzenleme sırasında Facebook size bazı kolaylık sunuyor. Hesabınızdaki bilgileri ‘Herkes’, ‘Arkadaşlarımın Arkadaşları’ ya da ‘Sadece Arkadaşlarım’ olarak 3 farklı kategori arasından seçim yapmanız istenmektedir. Eğer arkadaş listenizi gruplandırdıysanız (yapmadıysanız aşağıdaki maddelerde öğrenebilirsiniz.) yapmanız gereken ayarları özelleştirmek olacaktır. Böylece seçmiş olduğunuz kişilere bilgilerinizi daha az ya da daha fazla sunabilirsiniz. Bütün kontrol sizin elinizde.

Ayrıca yaptığınız değişikliklerden sonra ‘Profilimin Önizlemesi’ seçeneğini kullanarak profilinizin son görüntüsünü kontrol edebilirsiniz. Ancak bu değişiklikler bazen aldatıcı olabilir. Eğer emin olamadıysanız sonraya erteleyebilirsiniz.

2. Mevcut Fotoğraflar

Hesap > Gizlilik Ayarları > Facebook’ta Paylaşım > Ayarları Özelleştir > Mevcut fotoğraflar için albüm gizliliğini düzenle

Facebook’ta paylaşılan içeriklerin varsayılan ayarları değiştirilmediği takdirde tehlikeli olabilir. Bu ayarlamayla birlikte, paylaştığınız bütün albümlerin, ayrı ayrı ve duvar fotoğrafları dahil olmak üzere, gizlilik ayarlarını değiştirebilirsiniz.

3. Bulunduğum Yerler

Hesap > Gizlilik Ayarları > Facebook’ta Paylaşım > Ayarları Özelleştir > Arkadaşlarım yerimi bildirebilir

Gözden kaçan başka bir ayarlama ise arkadaşlarınızın sizi gidilen yerlerde bildirmesi. Bu seçenek bazı durumlarda hoş olmayabilir hatta tehlikeli bir durum içerisine sokabilir çünkü bütün dünyaya sizin o anda nerede olduğunuzu söylüyor. Eğer isterseniz bu özelliği etkisiz hale getirir ve kendinizi bu gibi durumlardan uzak tutabilirsiniz.

4. Facebook’ta Bağlantı Kurma

Hesap > Gizlilik Ayarları > Facebook’ta Bağlantı Kurma

Bu bölümde, fotoğrafınız, cinsiyetiniz, yaşınız, eğitiminiz, yaşadığınız şehir gibi temel olarak paylaşılan bilgilerin nasıl paylaşıldığını görebilirsiniz. Ayrıca bu bilgiler, sizin Facebook’ta diğer kullanıcılar tarafından nasıl bulucağına dair ipucu olduğu için de bu ulaşım yollarını da belirlemiş oluyorsunuz. Arama bölümüne sadece adınızı yazarak bulunmak ister misiniz? Ya herkes tarafından arkadaş isteği gönderilmesini ve mesaj atılabilmesini ?

Bu ayarlamalar sırasında yine ilk maddede belirtilen Herkes, Arkadaşlarımın Arkadaşları, Sadece Arkadaşlarım ya da bunları özelleştirerek kontrol edebilirsiniz. Eğer çok fazla tanımadığınız kullanıcı tarafından mesaj alıyorsanız bu seçeneği kullanarak mesajların önüne geçebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir nokta var; bu kadar katı gizlilik ayarları altında istediğiniz kişilerin size ulaşmasını da engellemeniz mümkün.

5. Kullandığın Uygulamalar

Hesap > Gizlilik Ayarları > Uygulamalar ve İnternet Siteleri > Kullandığın Uygulamalar

Can sıkıcı diğer bir düzenleme de kullandığınız uygulamaların gizlilik ayarlarıyla ilgili. Burada hesabınızın açılışından itibaren kullandığınız bütün uygulamaları görebilirsiniz. Onları isterseniz silebilir, isterseniz de ayrı ayrı ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Size önerimiz; kullanmadığınız ya da geçmiş zamanda yüklediğiniz ancak şu an ne olduğunu hatırlayamadığınız uygulamaları silin ve kullandıklarınız arasında da gizlilik ayarlarını gözden geçirin.

6. Arkadaşlarının Aracılığıyla Erişilebilen Bilgiler

Hesap > Gizlilik Ayarları > Uygulamalar ve İnternet Siteleri > Arkadaşlarının Aracılığıyla Erişebilen Bilgiler

Bu düzenleme kullanıcılar için gerçekten aldatıcı olmakla birlikte birçoğu bunun farkında değil. Gizlilik ayarlarınız ne kadar katı olursa olsun, kullanıcı olarak hala diğer kişilerle hatta en yakın arkadaşlarınızla bile bazı içeriklerinizi paylaşmaya devam ediyorsunuz. Ne yazık ki, eğer ayarlarınız gevşek ise paylaştıklarınız sadece onlarla kalmıyor ve sonunda arkadaşlarınız bilgilerinizi 3. parti  denilen servislerle paylaşabilir ki bu sizin aslında tam olarak kaçınmak istediğiniz bir durumdur.

Buradaki ayarla birlikte uygulamalarda ve internet sitelerinde paylaştığınız bilgilerinizi seçerek kontrol altında tutabilirsiniz.

7. Herkese Açık Arama


Hesap > Gizlilik Ayarları > Uygulamalar ve İnternet Siteleri > Herkese Açık Arama

Bazı kullanıcılar sizi Facebook’ta aramak istediğinde karşısına sizin herkes tarafından görülebilir profiliniz çıkabilir ve bu bazı durumlarda sizinle ilgili fazla detay veriyor olabilir. Eğer bunu önlemek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirmemelisiniz.

8. Arkadaş Listeleri

Arkadaşlar > Arkadaşlarını Düzenle > Bir Liste Oluştur

Eğer tam anlamıyla bir Facebook kullanıcısı iseniz, 100′ün üzerinde arkadaşınız var demektir ve muhtemelen hayatınızdaki bütün detayları bu insanlarla paylaşmak istemiyorsunuzdur.

Kendinize ayrı bir bir arkadaş listesi oluşturarak Aile Bireyleri, Yakın Arkadaşlar, İş Arkadaşları gibi onları gruplandırabilir ve paylaşmak istediklerinizi her bir grup için ayrı ayrı düzenleyebilirsiniz.

Arkadaş listesi oluşturmak başta biraz sıkıcı gelebilir, hele ki yüzlerce arkadaşınız varsa. Ancak bir defa düzenlemeye başlarsanız, her yeni arkadaş eklediğinizde sizin için daha kolay olacaktır.

9.  HTTP’leri Etkinleştirmek

Hesap > Hesap Ayarları > Hesap Güvenliği > Güvenli Tarama (HTTPS)

Altını çizmek istediğimiz son ayar ise gizlilikten ziyade güvenlikle ilgili. Ancak, herhangi biri sizin hesabınızı ele geçirdiyse ya da bilgilerinize öğrendiyse (Firesheep gibi bazı uygulamalar bu işlemi çok rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor.) dünyadaki hiçbir gizlilik ayarı size bu konuda yardım edemeyecektir.

Yakın zamanda Facebook, HTTPS desteğini sundu. Bunun anlamı, herhangi biri sizin hesabınızdaki bilgilere (şifreniz, ve diğer içerikler) ulaşması artık daha zor olacak. Ancak bu destek Facebook’un çalışmasnı biraz yavaşlatıyor ve bazı özelliklerinin verimliliğini azaltıyor. Yine de, sadece Facebook değil diğer internet hizmetleri için de online güvenlik herşeyden önce gelir diyerek bu seçeneğin de altını çizmemiz gerekiyor.

Eğer bu seçeneği henüz görmediyseniz endişelenmeyin. Çünkü Facebook yetkilileri bu özelliğin yavaş yavaş her kullanıcı için geçerli olacağını açıkladı.

Lounger

Kaynak : Mashable - Facebook Privacy: 10 Settings Every User Needs to Know

About lounger

WIndsurfer, Teknolojik Dayi, Amator Fotografci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>